کد خبر: 57

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد

اقدامی که تمایل به سرمایه‌گذاری در بورس را افزایش می‌دهد

یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه تمایل به سرمایه‌گذاری در بورس را افزایش خواهد داد.

به گزارش خبر هشت، ولید هلالات ، با اشاره به لایحه مالیات عایدی بر سرمایه و تاثیر آن روی بازار سرمایه اظهار کرد: هر چقدر جلوی فعالیت‌های سفته بازانه در بازارهای موازی گرفته و مالیات بیشتری از مشاغل موازی گرفته شود یا مالیاتی که تعیین شده است، واقعا گرفته شود، بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه خود را وارد بازار سهام کرده و در سهامی سرمایه‌گذاری کنند که سودآور است و سود تقسیم می‌کند.

وی ادامه داد: تاکنون اکثر مشاغل معاف از مالیات بوده‌اند و تقریبا فقط دو قشر در این کشور مالیات می‌دهند. یکی سهام داران که هم شرکت‌ها یک بار مالیات پرداخت می‌کنند و هم زمان معامله مالیات کسر می‌شود و یک قشر هم کارمندان. بنابراین هر چقدر وضعیت مالیات در بازارهای موازی شفاف‌تر شود تمایل به سرمایه گذاری در بورس بیشتر می شود.

بر اساس این گزارش، اخیرا محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که به زودی لایحه مالیات عایدی بر سرمایه به صحن علنی مجلس می‌آید تا مورد بررسی قرار گیرد.

پیش از این نیز اعلام شده بود که این قانون تعیین مالیات بر مجموع درآمدهاست که اتکای آن به درآمدهای مالیاتی برای تامین بودجه است.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید