کد خبر: 443

لوکاشنکو: غرب در سال ۲۰۲۰ دنبال تجزیه بلاروس بود

رئیس‌جمهوری بلاروس با اشاره به حمایت غرب از «سوتلانا تیخانوفسکایا» نامزد غرب‌گرای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰، هدف غرب را تجزیه این کشور برای رسیدن به دروازه‌های روسیه عنوان کرد.

به گزارش خبر هشت، آلکساندر لوکاشنکو در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه به حمایت غرب از نامزد غرب‌گرا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ بلاروس اشاره کرد و گفت: هدف ناتو ایجاد یک کمبربند ضدروسی از دریای سیاه تا دریای بالتیک، پشت دروازه‌های روسیه بود.

وی خواستار بازگشت اوکراین به میز مذاکره شد و گفت: اگر اعضای ناتو و آمریکا تضمین دهند که تهدیدی از جانب کی‌یف متوجه روسیه نخواهد شد آنوقت کرملین نیز امنیت اوکراین را تضمین می‌کند.

رئیس‌جمهوری بلاروس با بیان اینکه همه چیز به اوکراین بستگی دارد، گفت: مقامات اوکراینی باید به میز مذاکره برگردند و تضمین دهند که هرگز خاک روسیه را مورد تهدید قرار نمی‌دهند.

لوکاشنکو، هدف اصلی از شروع عملیات ویژه در اوکراین را تضمین امنیت روسیه عنوان کرد و افزود: اگر اعضای ناتو و آمریکا تضمین دهند که تهدیدی از جانب اوکراین متوجه روسیه نخواهد شد آنوقت کرملین نیز امنیت اوکراین را تضمین می‌کند.

 لوکاشنکو، ناتو را به تلاش برای ضربه‌زدن به روسیه متهم کرد و عملیات ویژه مسکو در اوکراین را یک عملیات پیشدستانه علیه ناتو ارزیابی‌کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه خطاب به سران ناتو گفت: چرا زمانی که مسکو خواستار ارائه تضمین‌های امنیتی شد همکاری نکردید. این موضوع نشان می دهد که شما دنبال جنگ بودید.

لوکاشنکو خاطرنشان کرد: در حقیقت، جنگ اوکراین مدت‌ها پیش از شروع عملیات ویژه روسیه در ماه فوریه آغاز شده بود.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه‌تان را بنویسید