کد خبر: 135

امکان ملاقات مجازی زندانیان در ۱۵ استان/ همه پابندهای الکترونیک تولید داخل است

معاون قوه قضاییه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: اکنون در ۱۵ استان دفاتر خدمات الکترونیک قضایی امکان ملاقات مجازی خانواده زندانیان با خانواده هایشان برقرار شده است.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، محمد کاظمی فرد روز چهارشنبه در نشست خبری ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه با اشاره به هوشمندسازی دستگاه قضایی افزود: امروز در قوه قضاییه با بهره‌گیری از فناورهای نوین محدودیت زمانی و مکانی از بین رفته است و ایرانیان خارج از کشور می‌توانند ابلاغیه های خود را ببینند و در دادرسی های برخط شرکت کنند.

وی ادامه داد: اکنون تنها ۲۵ درصد از زندانیان با اعزام فیزیکی در جلسه دادرسی شرکت می‌کنند و در سال۱۴۰۰ تعداد ۲۲۵ هزار جلسه رسیدگی الکترونیکی برگزار شده است.

کاظمی فرد درباره استفاده از پابند الکترونیک گفت: در سال گذشته ۶۹۰۰ زندانی از پابند های الکترونیک استفاده کردند و از ابتدای استفاده از این امکان برای گذران دوران حبس تاکنون حدود ۱۴ هزار زندانی از این امکان بهره‌مند شدند که این امکان بسیار خوب و مفید و در کاهش جمعیت کیفری موثر است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به صدور گواهی عدم سوء پیشینه طی ۲ روز کاری افزود: در سال گذشته حدود دو میلیون گواهی صادر شده است که ۳۰ درصد از این گواهی‌ها به صورت کاملا خودکار بری صادر شده است.

کاظمی فرد با اشاره به ۲۵ استعلام‌ الکترونیک توسط قضات اظهارداشت: قضات از طریق این استعلام‌ها امور دادرسی را با سهولت بیشتری انجام دهند.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه‌تان را بنویسید