کد خبر: 230

رئیس سازمان انرژی اتمی:

سلامت فعالیت هسته‌ای ایران اثبات شده است

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امیدواریم تیم مذاکره کننده با استدلال قوی از نظرسیاسی و حقوقی این شر را از سرملت برطرف ‌کند و کشور در مسیر پیشرفت و توسعه گام بردارد.

به گزارش خبر هشت، محمد اسلامی شامگاه پنج‌شنبه در بزرگداشت شهدای هفت تیر و یادواره ۱۷ هزار شهید ترور که به مناسبت هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، در حیاط مسجد هارونیه در میدان امام علی(ع) برگزار شد، با بیان اینکه ریشه مصیبتی که برای هسته‌ای ایران ایجاد شده در دشمنی منافقین است، اظهار کرد: منافقین از بیست سال پیش خدمت به استکبار و صهیونیست‌ها و اتهام زدن به جمهوری اسلامی را آغاز کردند.

وی ادامه داد: منافقین در این مدت هر روز گزارشاتی علیه فعالیت‌های هسته ایران به آژانس دادند که ایرانی‌ها دارند در فلان مرکز بمب‌اتم می‌سازند، رویه آژانس انرژی اتمی نیز این گونه است که برای اثبات اخبار این چنینی دنبال ادله می‌گردد، مسائل را بررسی می‌کند تا به مستندات کافی برسد، موضوعی که البته درباره ایران تا امروز به اثبات نرسیده است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به یادآوری ادعاهای افکار عمومی طی این سال‌ها اشاره کرد و ادامه داد: زمانی ادعا می‌شد ایران  در جایی در لویزان بمب‌اتم می‌سازد، غوغایی در رسانه‌ها ایجاد شد، بالاخره دسترسی گرفتند، بازرسی انجام شد و دیدند هیچ چیز نیست. بعد سال ها گفتند شیان، مدتی بعد بلوا کردند که جایی در لوکیشنی در جنوب غرب تهران بمب اتمی می‌سازند، باز بی نتیجه بود.

اسلامی به اسم جهانی شده پارچین به‌عنوان محلی ادعایی برای فعالیت‌های به گفته دشمنان خارج از چارچوب های آژانس اشاره و تصریح کرد: سالیان سال دشمن با نام پارچین به مسئله هسته ای ایران دامن زد، و مذاکرات هسته‌ای نیز در تمام این سال‌ها در جریان بود، زمانی روحانی، به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، سال‌ها علی لاریجانی مذاکره کننده هسته‌ای ایران بود، بعد از او سعید جلیلی تا زمانی که پرونده از شورای امنیت به وزارت خارجه تحویل داده شد و طریف، روند مذاکرات را در دولت گذشته پیش بردند.

وی با اعتقاد به اینکه برنامه اقدام مشترک (برجام) یک سند معامله است، اظهار کرد: برجام حاصل بیست سال مذاکره است؛ سندی واضح که اتهامات کار پنهان یا نظامی در قالب  ابعاد احتمالی نظامی‌برنامه هسته‌ای (PMD) با یک شرح و بسطی بسته است، در حقیقت برجام یک تعهد از طرف آن‌ها برای برداشتن همه تحریم‌هایی که به بهانه هسته‌ای طی چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران وضع شده است.

اسلامی در توضیح روند صدور این چهار قطعنامه گفت: گزارش ها، همگی به شورای حکام آژانس انرژی اتمی تحویل داده می شد، بعد به شورای امنیت سازمان ملل و از آنجا به قطعنامه علیه ایران تبدیل می‌شد، این مان مسیر تاریخی بود که هسته‌ای طی کرد و در برجام، ایران در مقابل پدیرفته است که حقوق مسلم درج شده در پادمان را محدود کند، سرعت حرکت خود در فناوری هسته‌ای را آرام کند، زمینه‌های فعالیت خود را کاهش دهد و نظارت تشدید شده فراتر از برنامه‌های پادمانی را نیز پذیرفته است تا اعتمادسازی میان طرف‌ها اتفاق بیفتد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به کارشکنی‌های دائمی اسرائیل در روند فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای ایران اشاره کرد و ادامه داد: اسرائیل ادعا دارد ۵۰ هزار برگ مدرک درباره فعالیت هسته ای ایران را دزدیده و هر چند وقت یک بار نیز  چند برگ از آن ها را لو می‌دهد؛ خب این همان PMD است، در حالی که یک بار مذاکره انجام شد و این موضوعات بسته شد، اما باز در هر دور از مذاکرات مجددا مطرح می‌شود.

وی به سلامت فعالیت هسته‌ای ایران برای غرب به گواه ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا اشاره و اضافه کرد: این سازمان‌ها در سال ۲۰۰۹ اعلام کردند که ایران بعد از این سال‌ها هیچ فعالیت هسته‌ای غیر شفاف نداشته است، آنها حتی همین چند روز پیش‌هم دوباره در گزارشی بر این مطلب صحه گذاشتند؛ به هر حال آنها خود ادعا کرده اند که این فشار حداکثری بر ایران شکست خورده و تصمیم گرفتند به برجام باز گردند.

اسلامی تاکید کرد: مذاکراتی هم در آن دولت و هم در این دولت برای بازگشت به تعهدات انجام شده، اما قدر مسلم این است که دلیل و مایه اصلی که برجام برای آن متولد شده نمی‌تواند دوباره زنده شود، اما طرف مقابل مدام دوباره مسائل را روی ‌میز می‌گذارد، در حالی که جمع‌بندی و اقناع یک بار برای همه مسائل گذشته اتفاق افتاده است، به هر حال امیدواریم تیم مذاکره کننده با استدلال قوی از نظرسیاسی و حقوقی این شررا از سرملت برطرف ‌کند و کشور در مسیر پیشرفت و توسعه گام بردارد.

اسلامی همچنین با اشاره مشاهدات امروز خود از گلایه‌های اقتصادی مردم در صف نماز جماعت مسجد جامع اصفهان، خاطر نشان کرد: البته که مسئولان باید به فکر مردم باشند، چون مردم دیگر قدر و تحمل مواجهه بیشتر با فشار اقتصادی را ندراند، اما باید توجه داشت که برای اینکه چنین حرفی شکل بگیرد باید چه حجمی از برنامه‌ها و سناریوها توسط دشمن اجرا شود و ما هم یا با اجرای سیاست غلط یا غافل بودن از اقدامات مخرب دشمن یا موارد دیگری ‌که از عدم عملکرد برخی بخش ها اتفاق می‌افتد، باید شاهد چنین فضایی در جامعه باشیم.

وی درباره بیانیه اقتصادی آمریکا علیه ایران در سال ۹۶ گفت: آمریکا اعلام کرد که با وجود توسعه فناورانه در حوزه جنگ نظامی و سایبری نمی‌تواند بر ایران پیروز شود و به همین دلیل نیز گزینه جنگ اقتصادی را وارد عرصه مبارزاتی خود علیه جمهوری اسلامی می ‌ند. آنها با یک ضربه توانستند ۳۰ یا ۴۰ درصد ارزش ریال را کاهش دهند و گمان کردند که اگرهمین منوال ‌ادامه پیدا کند مقصود نهایی که ساقط کردن انقلاب و ارزش پول ملی ما است رخ می ‌هد.

 

 

منبع: ايسنا

دیدگاه‌تان را بنویسید