کد خبر: 347

خیز دوباره کرونا و ثبت فوت‌های ۲ رقمی بعد از ۶۰ روز

کرونا مجددا اوج گرفته و رنگ نارنجی و قرمز دوباره به نقشه رنگ‌بندی کشور بازگشته است. روز گذشته نیز بعد از مدت‌ها مجددا تعداد فوتی‌های کرونایی دو رقمی شد و به ۱۰ تن رسید؛ موضوعی که دوباره زنگ خطر جدی را به صدا درآورد...

به گزارش خبر هشت، باید توجه کرد که در حال حاضر بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ‌ چهار شهر در وضعیت قرمز، ۱۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۴۲ شهر در وضعیت زرد و ۲۸۸ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. این در حالی است که آخرین بار هشتم اردیبهشت ماه بود که رنگ قرمز در نقشه کرونایی کشور رخ نشان داد، اما حالا بعد از ۷۰ در روز جمعه ۱۷ تیر ماه رنگ قرمز مجددا به نقشه کرونایی کشور بازگشته است. در عین حال رنگ نارنجی هم آخرین بار ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در نقشه کرونایی کشور بود و دوباره بعد از ۶۳ روز بر نقشه کرونایی کشور نشست.

افزایش مبتلایان و مرگ‌های کرونایی

در عین حال با اوج‌گیری کرونا، روند صعودی ویروس با ساب‌واریانت‌های جدیدش یعنی BA۴ و BA۵، که از خانواده اُمیکرون هستند، خیلی زود خودش را در تعداد مبتلایان روزانه، بستری‌ها و مرگ‌ها نشان داد؛ به طوری که آخرین بار که شاهد ابتلای چهاررقمی روزانه در کشور بودیم، در روز هفتم  اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ و با تعداد ابتلای روزانه  ۱۰۰۷ نفر بود، اما با افزایش مجدد بیماری در کشور، در روز ۱۳ تیرماه، یعنی بعد از ۶۶ روز مجددا آمار مبتلایان چهار رقمی شد و به ۱۰۰۹ نفر رسید؛ به طوری که این آمار در روز گذشته (۱۹ تیر ماه)،  به ۲۳۷۵ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ رسید.

۲ رقمی شدن فوت بعد از ۶۰ روز

از سوی دیگر، روز گذشته بعد از ۶۲ روز تعداد فوتی‌های کرونایی در کشور مجددا دو رقمی شد. این در حالی بود که آخرین بار ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ بود که فوتی‌های کرونا با ثبت ۱۲ نفر فوت، دو رقمی بود و مجددا بعد از ۶۰ روز، مرگ‌ومیر در روز ۱۹ تیر ماه با ثبت مرگ ۱۰ تن، دو رقمی شد.  

در عین حال بر اساس اعلام وزارت بهداشت، بررسی هفتگی وضعیت موجود کرونا در کشور در هفته دوم تیر ماه ۱۴۰۱، مصادف با هفته ۱۲۴ همه‌گیری، نشان می‌دهد که  تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در هفته اخیر، ۳۲۶۰ نفر بوده است. این در حالی است که در هفته قبل از آن تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده، ۱۴۱۴ نفر بوده است.

همچنین تعداد موارد بستری جدید در هفته اخیر ۵۹۱ مورد بوده که این میزان در هفته قبل از آن، ۳۱۱ نفر بوده است. البته تعداد فوتی‌های جدید در هفته اخیر ۱۸ نفر بوده که این عدد در هفته قبل از آن، ۲۰ نفر بوده است.

 

منبع: ايسنا

دیدگاه‌تان را بنویسید