کد خبر: 446

اسکوچیچ: خیلی‌ها می‌خواستند تیم را زمین بزنند؛ تمامی فشارها را به جان خریدم؛ ترسی بابت از دست دادن جایگاهم ندارم

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: خیلی‌ها می‌خواستند تیم را زمین بزنند اما تمامی فشارها و شایعات را به جان خریدم تا به هدفمان برسیم.

به گزارش خبر هشت، «دراگان اسکوچیچ» امروز جمعه در گفت‌وگویی تلویزیونی در خصوص شرایط تیم ملی، اظهار داشت: سال پیش در منامه واقعا شرایط سختی بود چراکه حتی اجازه نداشتیم یک امتیاز از دست بدهیم. وضعیت ویژه‌ای بود که باید با آن دست وپنجه نرم می‌کردیم و در نهایت موفق شدیم مرحله مقدماتی اول را به بهترین شکل تمام کنیم.

وی در خصوص اردوی بعدی و بازی با اروگوئه و اینکه گفته می‌شود سرمربی تیم ملی علاقه‌ای به دیدارهای تدارکاتی دشوار ندارد، توضیح داد: سه ماه پیش برنامه‌ای ۴۴ صفحه‌ای به فدراسیون دادم و خواستم با بهترین تیم‌ها بازی تدارکاتی داشته باشیم. می دانم بهترین تصمیمات از سوی فدراسیون اتخاذ می‌شود و به این بحث‌ها دامن نمی‌زنم. به من گفته‌اند بازی با اروگوئه تقریبا قطعی شده است. چیزی که می‌خواهم بهترین شرایط برای تیم و سخت‌ترین چالش‌ها برای بازیکنان است تا به خوبی برای جام‌جهانی آماده شویم.

اسکوچیچ در مورد اینکه تیم ایران بازی دیگری خواهد داشت؟ گفت: تیمی را پیشنهاد ندادم. در جایگاه سرمربی، انتخاب تیمی که با آن بازی کنیم برعهده من نیست و می‌دانم محدودیت‌هایی برای دیدارهای دوستانه است و انتخاب تیم‌ها را برعهده فدراسیون گذاشته‌ام.

وی در مورد شایعاتی مبنی بر اختیاری کردن صرف صبحانه برای بازیکنان از سوی کادرفنی، عنوان کرد: اگر فقط بهانه صبحانه داریم یعنی همه کارها درست بوده و فقط مشکل صبحانه وجود دارد. در برهه‌ای دشوار سریعترین صعود را داشتیم و چرا باید بحث صبحانه مطرح شود. چنین اجازه‌ای به نفرات ندادم و بازیکنان تصمیم گیرنده نیستند چه زمانی صبحانه بخورند. وظیفه آنان ارائه بهترین بازی است و باید بهترین تلاش خود را نشان بدهند.

وی در مورد حریفان ایران در جام‌جهانی توضیح داد: تمام تیم‌هایی که به جام‌جهانی آمدند بهترین کیفیت را داشته‌اند. انگلیس یکی از بهترین لیگ‌های دنیا را دارد و ارزش بازیکنان آنان چندین برابر تیم ما است. در این دیدار قطعا باید با ایمان، سازماندهی و جنگدنگی وارد زمین شویم تا فاصله بین خودمان و آنها را جبران کنیم.

اسکوچیچ در مورد ولز و آمریکا نیز، گفت: ولز به لحاظ فوتبالی و فیزیکی خیلی به انگلیس شباهت دارد و تیم خوبی است. آمریکا نیز با گذشته تفاوت زیادی داشته و تیم قدرتمندی است و ما باید در هر سه بازی گروهی، تمام توانمان را به کار ببندیم و با اتحاد و توانی داریم باید با این رقبای سرسخت بازی کنیم.

وی در مورد تعداد نفرات دعوت شده به اردوی بعدی عنوان کرد: می‌بینم در خصوص دعوت نفرات به اردوهای قبلی صبحت می‌شود. این مساله‌ای بود که به طور خاص ایجاد شد و به خاطر برنامه‌ریزی لیگ مجبور شدم تعداد بازیکن بیشتر از حالت عادی را دعوت کنم. در اردوی جدید، تعداد بازیکنان از حد استاندارد بیشتر نمی‌تواند باشد. اما از لیگ داخلی و در پیش‌اردویی که قبل از ۳۱ شهریورماه خواهیم داشت، نفرات بیشتری را از لیگ دعوت می‌کنیم. چراکه فقط می‌توانیم بازیکنان بین‌المللی را در طول فیفادی داشته باشیم و می‌خواهیم بازیکنان داخلی را در یک پیش‌ اردو داشته باشیم. شرایط مثل قبل نیست که خارج از فیفادی اردو داشته باشیم و بازی دوستانه انجام دهیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال در خصوص سفر به کشورهای مختلف برای در نظر گرفتن شرایط بازیکنان ایرانی و احتمال دعوت از نفرات جدید، گفت: تا قبل از اردوی جدید زمان داریم و برنامه دارم در ترکیه حاضر شوم و بازی‌های دوستانه تیم‌ها را ببینم. همیشه گزینه‌ها را بررسی می‌کنم.

این مربی اهل کرواسی توضیح داد: دو سال و نیم است که لیگ را در نظر داریم و توان بازیکنان را می‌شناسیم و قرار نیست کارمان را از اول شروع کنیم. امیدوارم تعامل با مربیان باشگاهی بهتر شود. مسلما اگر بازیکن جدیدی عملکرد خوبی داشته باشد به تیم ملی می‌رسد.

وی در مورد انتقاد از دعوت تعداد نفرات زیاد به اردوها، اظهار کرد: خوشحالم مورد انتقاد واقع شوم تا اینکه دیده نشوم. نفرات زیادی دعوت شدند اما خیلی‌ها نتواسنتند به تیم ملی کمک کنند. باید آنها را در تمرینات بسنجیم و پس از آن اجازه بدهیم بازیکنی به پیراهن تیم ملی برسد. تعداد نفرات بالا به زمان اردو ربطی ندارد. این در حوزه وظیفه‌ام است که چه افرادی را دعوت کنم و هر بازیکنی خوب باشد به اردو می‌رسد.

وی در خصوص اینکه بنظر می‌رسد نسبت به زمانی که مربی باشگاهی بود، شادی همیشگی را ندارد، گفت: اینطور نیست که بگویم ناامیدم و حال خوبی ندارم. ولی به خاطر همین شایعات است که مثل گذشته خوشحال نیستم. همه عمرم را در فوتبال و مربیگری گذاشته‌ام. عاشق فوتبالم و سعی می‌کنم این روحیه مثبت و لبخندم را همیشه داشته باشم.

سرمربی تیم ملی ایران گفت: خیلی‌ها می‌خواستند تیم را زمین بزنند. وقتی به تیم ملی آمدم تا زمان فعلی چندبار مدیریت فدراسیون تغییر کرده است و مشکلات زیادی ایجاد شد. این شرایط آشفته را با نتایج درخشان مقایسه کنید متوجه خواهید شد که من برخوردهای لازم را داشته‌ام که به موفقیت رسیده‌ایم.

وی در خصوص اینکه ابتدا از سوی کمیته فنی رای به برکناری او داده شد، گفت: جلسه‌ای با کمیته فنی نداشتم و این مساله برایم قابل پذیرش نیست. اگر مشکلی دیده شده باید کمیته فنی از من بخواهد توضیح بدهم و یک طرفه به قاضی رفتن کار درستی نیست. مسئولیت این تیم و نتایجش برعهده من است و تمامی فشارها را به جان خریده‌ام.

اسکوچیچ ادامه داد: مطمئن باشید کار بچگانه‌ای از من سرنمی‌زند و برای هر بازی در جام‌جهانی به دنبال نتیجه هستیم. قرار نیست فوتبال صد در صد تهاجمی داشته باشیم و باید در بازی تعادل ایجاد کنیم. باید برابر تمامی حریفان موقعیت بسازیم، دفاع مطلق نداشته و تعادل را برقرار کنیم.

وی در خصوص حمایت بزرگان فوتبال ایران چون علی دایی و خداداد عزیزی، اظهار داشت: انسان هستم و این یک روحیه انسانی است که حمایت موجب دلگرمی می‌شود. می‌خواهم تیمم و خودم را هر روز بهتر کنم تا بهترین اتفاق برای تیم ملی رخ دهد. موضوع این نیست که تمرکز کنم چه افرادی از من حمایت یا انتقاد می کنند. اما افرادی بدون استدلال و شناخت از من، انتقاد می‌کنند. از آنهایی که حمایت کرده‌اند هم تشکر می‌کنم.

سرمربی تیم ملی در خصوص انتخاب کاپیتان تیم ملی در جام‌جهانی، گفت: می‌بینید مدام باید در مورد شایعات حرف بزنیم. سنت این است بازیکن باسابقه‌تر کاپیتان باشد. هر بازیکنی که پیراهن تیم ملی را بر تن دارد باید یک کاپیتان باشد. نفرات جوان باید انتظارات یک جمعیت بزرگ را بدانند و احساس مسئولیت کنند. هر بازیکنی نمی‌تواند توقع کاپیتانی داشته باشد و معمولا بازیکن باتجربه‌تر، کاپیتان است.

وی گفت: باید واقع بین باشیم و یادآوری کنیم برابر چه تیم‌هایی بازی خواهیم کرد. منظورم این نیست سقف آروزهایمان را پایین بیاوریم اما در جام‌جهانی انتظارات و هدف مشخص است. ولی نباید روی خودمان فشار مضاعف بیاوریم تا توقع ایجاد شود مقابل بهترین‌ها، به نتیجه عالی برسیم. انتظارات بالا، موجب تخریب می‌شود و انتظارات باید معقول باشد.

سرمربی تیم ملی در خصوص مشکلاتی که برایش در چند هفته اخیر ایجاد شد، توضیح داد: چیزی که بیشتر از همه چیز اذیتم کرد دروغ‌هایی بود که در بین شایعات مطرح می‌شد. گروه‌هایی هستند که مسائلی را می‌سازند که واقعیت ندارد. این گروه‌ها بیرون از فدراسیون و تیم هستند و می‌بیند در این چند مدت گذشته چقدر اسامی مختلفی را برای تیم ملی مطرح کردند.

وی افزود: هر زمانی که در ایران نبودم شایعات فراگیر ایجاد شده و کاری که این روزها انجام می‌دهم، قطعی شدن حضورم در ترکیه است تا تیم‌های ایرانی حاضر در اردوی ترکیه را ببینم و با مربیان آنان نیز صحبت کنم. بزودی نیز به ایران برمی‌گردم تا شرایط را زیر نظر بگیرم تا بهترین وضعیت برای تیم ملی ایجاد شود.

سرمربی تیم ملی خطاب به مردم ایران، گفت: بعد از تمامی سال‌هایی که در ایران هستم مردم این کشور و انتظارات را می‌شناسم. خودم را تا حدی ایرانی می‌دانم و برای موفقیت تیم ملی تمام تلاشم را به کار می‌بندم. همه اعضای تیم ملی با قدرت تمام تلاش می‌کنند.

وی در خصوص اینکه برای کنترل شرایط نیاز به کمک دارد؟ عنوان کرد: ‌دوباره از فدراسیون می‌خواهم برای فراهم کردن شرایط ایده‌ال تمام توان را استفاده کند. همه مردم کنار ما باشند. هر فردی بتواند کمک کند و ارزش آن را متوجه بشود از سوی ما دعوت خواهد شد. رابطه بسیار خوبی با کریم باقری دارم و دوست دارم فردی مثل ایشان دوباره کنار ما باشد. ترسی بابت از دست دادن جایگاهم ندارم و تنها خواستم کاری برای این تیم انجام بدهم.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه‌تان را بنویسید